W przypadku zatrzymania prawa jazdy podczas kontroli policyjnej w związku z tym, że po badaniu alkomatem okaże się, że prowadziłeś po wpływem alkoholu sprawa kierowana jest na drogę sądową. W postępowaniu sądowym często zapada wyrok nakazowy, na mocy którego sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów. Co można zrobić w takiej sytuacji?
Jazda pod wpływem alkoholu – przepisy
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami jazda pod wpływem alkoholu może zostać zakwalifikowana jako przestępstwo z art. 178a Kodeksu karnego lub wykroczenie z art. 87 Kodeksu wykroczeń. Istotną rolę odgrywa tutaj wynik badania alkomatem, które przeprowadza funkcjonariusz Policji i od tego wyniku zależy czy tzw. jazda pod wpływem zostanie zakwalifikowana jako wykroczenie z art. 87 Kodeksu wykroczeń (stan po użyciu alkoholu) czy jako przestępstwo z art. 178a Kodeksu karnego (stan nietrzeźwości).
Należy pamiętać, że za osobę nietrzeźwą uznaje się osobę mającą więcej niż 0,5 promila we krwi lub więcej niż 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu, z kolei za osobę będącą w stanie po użyciu alkoholu w rozumieniu uznaje się osobę mającą od 0,10 do 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu lub od 0,2 do 0,5 promila we krwi.
Pewnie zastanawiasz się, jakie kary wiążą się z powyższymi przewinieniami. Już Ci to wyjaśniam. Otóż w przypadku wykroczenia z art. 87 § 1 Kodeksu wykroczeń sprawcy grozi areszt lub grzywna w wysokości co najmniej 2500 zł, a ponadto sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów. Jeśli zaś chodzi o przestępstwo z art. 178a § 1 KK, można zostać ukaranym nawet karą pozbawienia wolności do lat 3.
Postępowanie przed sądem – wyrok nakazowy
Czas trwania postępowania sądowego, jak w każdej sprawie toczącej się przed sądem, uzależniony jest m.in. od stopnia skomplikowania sprawy. Nierzadko jednak zdarza się tak, że sąd wydaje wyrok nakazowy. Dzieje się tak bez przeprowadzenia rozprawy, a podstawą do wydania orzeczenia są zgromadzone w sprawie dokumenty.
Co możesz zrobić, jeśli zostałeś skazany wyrokiem nakazowym? Przede wszystkim możesz złożyć sprzeciw od tego orzeczenia w terminie 7 dni od odebrania wyroku nakazowego. W takim przypadku sąd będzie zobowiązany do ponownego rozpatrzenia Twojej sprawy, tym razem już na rozprawie, w której możesz wziąć udział osobiście lub ustanowiony przez Ciebie obrońca.
Co powinieneś wiedzieć na temat sprzeciwu? Jego treść jest w zasadzie dowolna, albowiem ustawodawca przewidział, że musi on spełniać wyłącznie podstawowe warunki określone w art. 119 Kodeksu postępowania karnego, a poza tym sprzeciw będzie skuteczny nawet gdy napiszesz jedynie, że wnosisz sprzeciw od wyroku w danej sprawie i chcesz aby sprawa została rozpoznana w postępowaniu zwyczajnym na rozprawie. Co ważne, sprzeciw wnosi się do tego samego sądu, który wydał wyrok nakazowy.
Warunkowe umorzenie postępowania – na czym polega i kiedy jest możliwe?
W przepisach przewidziano możliwość warunkowego umorzenia postępowania. Jest ono możliwe wówczas, gdy zachodzą określone okoliczności. O co dokładnie chodzi?
Zgodnie z art. 66 Kodeksu karnego warunkowe umorzenie postępowania jest możliwe, jeżeli:
- wina i społeczna szkodliwość czynu jest nieznaczna;
- okoliczności popełnienia czynu nie budzą wątpliwości;
- sprawca nie był wcześniej karany za przestępstwo umyślne;
- warunki osobiste i właściwości sprawcy, a także sposób dotychczasowego życia uzasadniają przypuszczenie, że sprawca będzie przestrzegał porządku prawnego;
- przestępstwo nie jest być zagrożone karą przekraczającą 5 lat pozbawienia wolności.
Co ważne, okoliczności te muszą wystąpić kumulatywnie, a więc jednocześnie.
W przypadku warunkowego umorzenia postępowania swój bieg rozpoczyna okres próby. Może on trwać od roku do 3 lat, a sąd może wyznaczyć kuratora. Sąd nałoży na Ciebie również obowiązek naprawienia szkody w całości lub części, oraz orzeknie świadczenie pieniężne lub zakaz prowadzenia pojazdów do lat 2.
Gdyby się tak złożyło, że w okresie próby ponownie zasiądziesz za kierownicą po alkoholu i zostaniesz zatrzymany, wówczas sąd zarządzi wykonanie wcześniej orzeczonej kary.
Wykroczenie z art 87 KW – jak odzyskać prawo jazdy mimo skazania
Jeśli popełniłeś wykroczenie z art. 87 Kodeksu wykroczeń to można przemyśleć możliwość złożenia wniosku o skazanie w którym zgodzisz się na orzeczenie kary, a wniesiesz jednocześnie o odstąpienie przez sąd od orzeczenia środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Jednak to sąd zadecyduje czy w danych okolicznościach można taki wniosek uwzględnić.
Czy można uzyskać uniewinnienie?
Nawet jeżeli otrzymałeś wyrok nakazowy, w którym zostałeś skazany, masz szansę powalczyć o uniewinnienie jeśli są ku temu podstawy. Przede wszystkim po złożeniu sprzeciwu należy przywołać okoliczności i złożyć odpowiednie wnioski dowodowe, które mogą wykazać, że nie popełniłeś czynu zabronionego lub że nie można przypisać Ci winy.
Co i jak konkretnie zrobić? Możesz oczywiście powołać wszelkie dowody na swoją korzyść. W tego typu sprawach istotne jest aby sprawdzić czy alkomat prawidłowo wskazał zawartość alkoholu. W tym celu należy powołać biegłego, który stwierdzi czy alkomat mógł pokazać nieprawidłowe wskazanie (to jest szczególnie istotne gdy wielkość możliwego błędu pomiarowego aparatu doprowadzi do wniosku, że zawartość alkoholu w momencie badania wynosiła lub realnie mogła wynosić poniżej 0,1 mg/l lub poniżej 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu).
W zależności od konkretnych okoliczności związanych z zatrzymaniem do kontroli przez policję może być też przydatne powołanie świadka.
Obrona oskarżonego lub obwinionego – skontaktuj się ze mną
Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy obrońcy, który pomoże Ci bronić Twoich praw – skontaktuj się ze mną. Oferuję kompleksową pomoc prawną i reprezentowanie jako obrońca na każdym etapie postępowania karnego.
Treści zamieszczone na blogu maja charakter informacyjno-edukacyjny i nie można ich traktować jako porady prawnej w Twojej konkretnej sprawie. Każdy konkretny przypadek powinien być bowiem przeanalizowany indywidualnie, z uwzględnieniem szczegółowych jego okoliczności i związanych z nim faktów, które mogą mieć istotny wpływ na wybór najbardziej adekwatnego w danym przypadku sposobu postępowania.