Zakład Ubezpieczeń Społecznych dotychczas traktował większościowych wspólników spółek z o.o. jak osoby wykonujące jednoosobową działalność gospodarczą. Szczególnie w wypadku gdy udziały wspólników mniejszościowych były bardzo małe (np. po kilka procent) ZUS uznawał wspólników mniejszościowych za wspólników iluzorycznych, w efekcie czego wspólnika większościowego traktował jak osobę prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, i uważał że taki wspólnik większościowy ma obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne tak samo jak ma to obowiązek robić osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą. Takie stanowisko było dotychczas prezentowane ni tylko przez ZUS, ale i w orzecznictwie sądowym.
Dlaczego uchwała z 21 lutego 2024 roku może być przełomowa dla wspólników większościowych?
Sąd Najwyższy stwierdził w tej uchwale (sygn. akt III UZP 8/23), że jeśli jest dwóch wspólników w spółce z o.o., to nie ma mowy o jednoosobowej działalności gospodarczej wspólnika, i nie ma znaczenia, to, że dany wspólnik jest większościowym. Warto tu wskazać, że uchwała ta zapadła na kanwie przypadku spółki, której większościowy wspólnik miał 99% udziałów – i co do tego wspólnika Sąd Najwyższy stwierdził, że nie podlega on ubezpieczeniom społecznym na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 5 w związku z art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, a wszelkie inne wykładnie w tym zakresie są contra legem. Uchwała ta, prezentując zupełnie odmienne stanowisko niż dotychczasowe orzecznictwo w kwestii podlegania ubezpieczeniom społecznym przez wspólników większościowych, może mieć kluczowe znaczenie w sporach z Zakładem Ubezpieczeń Społecznym, w których wspólnicy zaczną się powoływać na jej treść – i efekcie może zmienić dotychczasowy kierunek orzecznictwa na korzyść wspólników większościowych.
W praktyce może być tak, że ZUS nie będzie skory do zmiany swojego stanowiska i nadal będzie stosował jednak dotychczasową interpretację w sprawie wspólników większościowych tj. traktował ich jak osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą – w takiej sytuacji konieczne będzie wystąpienie na drogę sądową w celu uzyskania korzystnego dla wspólnika orzeczenia.
Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy pełnomocnika – skontaktuj się ze mną. Oferuję kompleksową pomoc prawną, w tym reprezentowanie jako pełnomocnik przed sądami i organami administracji (w tym przed ZUS).
Treści zamieszczone na blogu maja charakter informacyjno-edukacyjny i nie można ich traktować jako porady prawnej w Twojej konkretnej sprawie. Każdy konkretny przypadek powinien być bowiem przeanalizowany indywidualnie, z uwzględnieniem szczegółowych jego okoliczności i związanych z nim faktów, które mogą mieć istotny wpływ na wybór najbardziej adekwatnego w danym przypadku sposobu postępowania.
Obraz Karolina Grabowska z pexels.com