Naruszenie przepisów Kodeksu karnego skarbowego wiąże się z odpowiedzialnością. W niektórych sytuacjach można jednak skorzystać z dobrowolnego poddania się odpowiedzialności. Na czym dokładnie polega to rozwiązanie?
Jakie są przesłanki?
Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności to instytucja, która została uregulowana w Kodeksie karnym skarbowym. Aby jednak móc z niego skorzystać, konieczne jest wystąpienie określonych przesłanek.
Mianowicie chodzi tutaj o spełnienie następujących warunków:
- wina i okoliczności popełnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego nie mogą budzić wątpliwości;
- czyn zabroniony nie może stanowić przestępstwa skarbowego zagrożonego karą ograniczenia wolności albo karą jej pozbawienia;
- przestępstwo skarbowe nie zostało popełnione w warunkach uzasadniających zastosowanie nadzwyczajnego obostrzenia kary;
- w przypadku przedmiotu, który ulega przepadkowi, nie zostało zgłoszone żądanie osoby trzeciej.
Jeżeli wszystkie powyższe przesłanki zostaną spełnione, wówczas dana osoba może złożyć wniosek w przedmiocie dobrowolnego poddania się odpowiedzialności.
Jak wygląda procedura?
Zgodnie z prawem jeszcze przed pierwszym przesłuchaniem sprawca czynu powinien zostać poinformowany o możliwości dobrowolnego poddania się odpowiedzialności. Gdzie należy złożyć wniosek? Otóż wniosek ten składa się do organu, który prowadzi postępowanie karne skarbowe. Jest to więc urząd skarbowy albo urząd celno-skarbowy. Czas na złożenie wniosku jest jednak ograniczony. Podatnik może bowiem to uczynić do momentu wniesienia przez organ prowadzący postępowanie aktu oskarżenia do sądu.
Złożony wniosek podlega sprawdzeniu pod względem formalnym przez organ prowadzący postępowanie. Jeżeli okaże się, że spełnia on wymagania formalne, wówczas organ może przekazać go do sądu zamiast aktu oskarżenia.
W przepisach Kodeksu karnego skarbowego postanowiono również, że podatnik oprócz złożenia wniosku powinien uiścić:
- należność publicznoprawną, która została uszczuplona, jeżeli w związku z przestępstwem lub wykroczeniem skarbowym nastąpiło uszczuplenie tej należności i nie została ona wcześniej uiszczona;
- kwotę odpowiadającą co najmniej najniższej karze grzywny grożącej za dany czyn zabroniony;
- zryczałtowaną równowartość kosztów postępowania.
To jednak nie wszystko. Otóż wnioskodawca może zostać zobowiązany do wyrażenia zgody na przepadek określonych przedmiotów.
Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności – plusy
Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności może być korzystne nie tylko dla wnioskodawcy, ale i dla organu prowadzącego postępowanie. Dlaczego? Otóż prawomocny wyrok dotyczący zezwolenia na dobrowolne poddanie się karze nie jest wyrokiem skazującym. Co więcej, informacja o jego wydaniu nie znajdzie się w Krajowym Rejestrze Karnym.
Z punktu widzenia organów państwa najistotniejsze są dwie kwestie. Po pierwsze chodzi tutaj o szybkość postępowania – proces zawsze trwa dłużej niż procedura związana z dobrowolnym poddaniem się karze. Po drugie pozytywne rozpatrzenie wniosku wiąże się z uzyskaniem wymaganej kwoty należności publicznoprawnej oraz kwoty grzywny i kosztów postępowania.
Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności – minusy
Dobrowolne poddanie się karze ma także cztery zasadnicze minusy. Po pierwsze powstają pewne ograniczenia dotyczące możliwości zaskarżenia wydanego wyroku. Nie można bowiem powoływać się na zarzuty błędu w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę orzeczenia oraz rażącej niewspółmierności kary, środka karnego, nawiązki lub niesłusznego zastosowania albo niezastosowania środka zabezpieczającego, przepadku lub innego środka.
Skorzystanie z możliwości dobrowolnego poddania się odpowiedzialności nie zawsze wiąże się z szybkim zakończeniem postępowania. Niekiedy bowiem oskarżonych w danej sprawie jest kilka osób, co oznacza, że osoba, która złożyła wniosek, może być przesłuchana w charakterze świadka. Co ważne, w takiej sytuacji zobowiązana jest do mówienia prawdy, a za składanie fałszywych zeznań grozi odpowiedzialność karna.
Warto również dodać, że przeprowadzenie postępowania dowodowego mogłoby w niektórych sprawach doprowadzić do uniewinnienia albo umorzenia postępowania. Jest to zdecydowanie korzystniejsze dla oskarżonego bądź obwinionego niż skorzystanie z dobrowolnego poddania się odpowiedzialności. Żeby jednak ocenić szanse na uniewinnienie albo umorzenie postępowania, konieczna jest dokładna analiza danej sprawy, czego może dokonać tylko doświadczony prawnik.
Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności wiąże się również z konsekwencjami przewidzianymi w Kodeksie spółek handlowych. Mianowicie ustawodawca nałożył zakaz pełnienia funkcji członka zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej, likwidatora i prokurenta przez 5 lat, chyba że wcześniej nastąpiło zatarcie skazania.
Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności w postępowaniu karnym skarbowym może być interesującym rozwiązaniem z punktu widzenia oskarżonego (o przestępstwo) lub obwinionego (o wykroczenie). Żeby jednak skorzystać z niego w pełni świadomie, należy dokładnie przeanalizować daną sprawę. Z tego względu wskazana jest pomoc prawnika.
Obrona oskarżonego lub obwinionego – skontaktuj się ze mną
Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy obrońcy, który pomoże Ci bronić Twoich praw – skontaktuj się ze mną. Oferuję kompleksową pomoc prawną i reprezentowanie jako obrońca na każdym etapie postępowania karnego.
Treści zamieszczone na blogu maja charakter informacyjno-edukacyjny i nie można ich traktować jako porady prawnej w Twojej konkretnej sprawie. Każdy konkretny przypadek powinien być bowiem przeanalizowany indywidualnie, z uwzględnieniem szczegółowych jego okoliczności i związanych z nim faktów, które mogą mieć istotny wpływ na wybór najbardziej adekwatnego w danym przypadku sposobu postępowania.